Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de </br>Hamsi Avı 10 Gün Boyunca Yasaklandı
Ev, araba, iş yeri, dükkan satışında faizsiz dönem! Yasa değişiyor...
Sarıyer'de uyuşturucu serasına çevrilen lüks dairelere baskın
Sarıyer’de iş adamına silahlı saldırı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de
Hamsi Avı 10 Gün Boyunca Yasaklandı

İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de </br>Hamsi Avı 10 Gün Boyunca Yasaklandı
Yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki balıkların oranında yaşanan artış nedeniyle 10 gün boyunca hamsi avına yasak getirildi.
08.01.2021 / 11:57


Sarıyerli balıkçılara ciddi uyarı... Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz'de avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki balıkların oranında yaşanan artış nedeniyle 10 gün boyunca hamsi avına yasak getirdi. Dün gece itibarıyla başlayan yasak 20 gün daha uzatılabilir.

Karadeniz ve İstanbul Boğazı'nda Hamsi Avına 10 Gün Yasak! - onedio.com

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Karadeniz'in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki balıkların oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edildiği vurgulandı.

Son dakika: İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de hamsi avı 10 gün boyunca yasaklandı

"YAŞANAN DURUM GELECEK YILLARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK"

Açıklamada, "Son günlerde yapmış olduğumuz gözlemlerde ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan izleme çalışmalarında, Marmara Denizi'nde ve İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinin batısındaki hamsi stoklarında balığın biyolojisi açısından bir olumsuzluk bulunmadığı ancak, İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan bu durumun, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceğinden dolayı balıkçılık yönetimi açısından acil bir önlem alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır" denildi.

Hamsi Avı 10 gün Boyunca Yasaklandı!

"YASAK 20 GÜN DAHA UZATILABİLİR"

İstanbul Boğazının tamamı ile Karadeniz'de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda 08 Ocak 2021'den itibaren her türlü av aracıyla ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulduğunun belirtildiği açıklamada "Bu süre içerisinde bakanlığımızca yapılacak gözlem ve incelemeler neticesinde hamsi balıklarının biyolojisinde bir düzelme olmaması halinde, 10'ar günlük periyotlarla 20 gün daha hamsi avcılığı durdurulabilecek olup, konuya ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilerek kontrol ve denetim faaliyetleri yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.