Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Avustralyalı Uyuşturucu Kartelinin Yöneticisi Sarıyer’de Yakalandı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Avustralyalı Uyuşturucu Kartelinin Yöneticisi Sarıyer’de Yakalandı

Avustralyalı Uyuşturucu Kartelinin Yöneticisi Sarıyer’de Yakalandı
Yeni Zelandalı, Avustralya vatandaşı “Dax” [dağ] lakaplı Duax Hohepa Ngakuru, Sarıyer'de gözaltına alındı
17.01.2023 / 16:44
Uyuşturucu kartelinin yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Yeni Zelandalı, Avustralya vatandaşı “Dax” [dağ] lakaplı Duax Hohepa Ngakuru, Sarıyer'de gözaltına alındı. Yeni Zelanda’da hakkında uyuşturucu karteli yönetme ve kara para aklama suçlamaları bulunuyor.

New Zeland Herald’ın haberine göre, 100 milyon dolarlık bir varlığa erişimi olduğu düşünülen Ngakuru, dünyanın en büyük uyuşturucu kartellerinden birinin arkasındaki kişi olmakla ve karteli, Türkiye’den yönetmekle suçlanıyor.

Motosiklet kulübünün “Yüce Lideri”
10 yılın ardından ilk fotoğrafını Sydney’de yayın yapan Daily Telegraph’ın yayınladığı Ngakuru, bu fotoğrafta Türkiye bayraklı yatında görülüyordu.

Habere göre, halefi olan Mark Buddle’ın Kuzey Kıbrıs’ta yakalanıp önce Türkiye’ye, ardından da Avustralya’ya sınırdışı edilmesinin ardından Türkiye’nin kendisi için güvenli olmadığına inanıyordu.

Buddle’ın yakalanmasının ardından Ngakuru, Comanchero adlı motosiklet klübünün yeni “Yüce Lideri” seçilmişti.

Hakan Ayık ve Türkiye bağlantısı
Diğer bir fotoğrafında da yakın arkadaşı, “Facebook gangsteri” olarak bilinen Hakan Ayık ile akşam yemeği yerken görünüyordu. Ayık da hem Avustralya polisi hem de FBI tarafından aranıyor.

The Sydney Morning Herald, Ayık ile ilgili haberinde, “Silahlı olduğunu ve bir güvenlik ekibi tarafından korunduğunu söylediler. Ayrıca Avustralya ve Türkiye'deki birçok kaynağa göre, Ayık, Türk yetkililerle bağlantılıydı” diye yazmıştı.

Sarıyer’de yakalandı
AA’nın haberine göre, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Interpol tarafından Kırmızı Bülten’le aranan Ngakuru'nun İstanbul'da olduğu bilgisi üzerine operasyon düzenledi.

Ngakuru, Sarıyer'deki bir villaya düzenlenen baskında yakalandı, Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

200 kişilik operasyon
Avustralya'da Ironside adı verilen uluslararası çaplı narkotik operasyonunda Haziran 2021’de 200'den fazla isim gözaltına alındı. Arananlar arasında Hakan Ayık da vardı ancak yakalanamadı, Ayık’ın İstanbul'da olduğunu düşünüyor.

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) iş birliği ile 2018 yılında başlatılan operasyon, Güney Amerika, Asya ve Ortadoğu'daki mafya, yasa dışı örgüt ve uyuşturucu çetelerini de kapsıyordu.