Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - ALİ BÜYÜKASAR’A ÖNEMLİ GÖREV
Geleceğin Fırsatları Sizinle...
Yapılara Nefes Veriyoruz
RAKAMLARLA TÜRK TELEKOM

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ALİ BÜYÜKASAR’A ÖNEMLİ GÖREV

ALİ BÜYÜKASAR’A ÖNEMLİ GÖREV
Başarılı iş insanı, Sarıyerli Ali Büyükasar 'Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu'na seçildi.
09.06.2021 / 12:22


Başarılı iş insanı, Sarıyerli Ali Büyükasar 'Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu'na seçildi. Türk Dünyası adına yürüttüğü faaliyetlerle tanınan ve özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türklerin hakları için büyük mücadeleler ortaya koyan Büyükasar'a önemli bir görev verildi...

ALİ BÜYÜKASAR’A ÖNEMLİ GÖREV

Ermenistan'ın Karabağ işgalindeki savaş suçlarını araştırmak amacıyla Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkeden STK temsilcisi, eski büyükelçi, gazeteci ve akademisyenlerin girişimiyle "Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu" kuruldu.

Ermenistan'ın Karabağ'daki savaş ve insanlık suçları, birçok ülkenin yakın takibinde. İhlallerin tespit edilmesi amacıyla "Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu" hayati önem taşıyor...

Sivil katliamları, savaş ve insanlık suçları...

Ermenistan'ın acımasız tutumu birçok sivil toplum kuruluşunu harekete geçirdi. Ermeni zulmünü gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başlanıldı.

"Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu", Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan'ın, Azerbaycanlılara uyguladığı zulümleri gün yüzüne çıkararak, kamuoyuyla paylaşmayı hedefliyor.Komisyonda, Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere yaklaşık 30 ülkeden eski büyükelçiler, üniversite rektörleri, akademisyenler, subaylar, tarihçiler, hukukçular, araştırmacı-yazarlar, gazeteciler, savaş muhabirleri, sosyologlar, psikologlar, raportörler ve stratejik danışmanlar yer alıyor. Komisyon, bu yönüyle bölge halkı, uluslararası ilişkiler ve dünya kamuoyu açısından önem arz ediyor.

Yakın tarihte meydana gelen Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenilerin, Azerbaycanlılara yaptığı mezalim ve katliamları araştırmak için kurulan komisyonun adı "Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu" olarak belirlendi.

Komisyon için Türkiye ve Azerbaycan'ın yanı sıra ABD, Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, Portekiz, Moritanya, İspanya, Maldivler, Slovenya, KKTC, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn, İran, Irak, Filistin, Cezayir, Fas, Tunus, Sudan, Kamerun, Fildişi Sahili, Nijer, Nijerya gibi ülkelerden de katılımlar oldu.Komisyon Başkanlığına Salih Kurt seçilirken, Başkan Vekili ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Altan, Onur Üyesi Güldal Akşit, Başkan Yardımcısı ve Hukuk Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Yüksel, Komisyon Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Refik Turan, Prof. Dr. İlham Rahimov, Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Prof. Dr. Namık Ak, Asif Memmedov ve Abdurrahman Arıcı, Medya Kurulu Başkanı ise Müslüm Aktürk oldu.

ALİ BÜYÜKASAR MEDYA YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Türk dünyası için yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren, Sarıyer’in yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan başarılı iş insanı Ali Büyükasar; Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu Medya Kurulu yöneticiliğine seçilerek önemli bir göreve getirildi. Ali Büyükasar konu ile yaptığı kısa açıklamada komisyonun Türkiye'nin ve Türk milletinin ne kadar güven verici bir ülke ve millet olduğunu gösterdiğini belirterek, "Türk Milletinin onurunu ve haklarını korumak birinci vazifemizdir. Bizi değerli kılan dürüst ve erdemli olmamızdır, aynı zamanda bizi bir arada tutan bu değerlerimizdir. Komisyonumuzun ülkemiz, Azerbaycan, Türk Dünyası ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.