Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Karadeniz’de gemileri battı! Türkiye doğalgaz buldu, Biden’ın dostları suspus oldu...
FUTBOLUN UTANÇ SAHASI!  ORHAN KEÇELİ!!!
Mavi Vatan'ı karış karış tarıyorlar! İşte Türkiye'nin gururu enerji filomuz
KAYMAKAM ÖZER'DEN SIKI DENETİM

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karadeniz’de gemileri battı! Türkiye doğalgaz buldu, Biden’ın dostları suspus oldu...

Karadeniz’de gemileri battı! Türkiye doğalgaz buldu, Biden’ın dostları suspus oldu...
Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz buldu! Biden’ın dostları suspus oldu.
23.08.2020 / 09:56


Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz buldu! Biden’ın dostları suspus oldu. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, partisini "konuşmayın" diye uyardı. Meral Akşener, açıklama yapmadı! HDP'li Demirtaş ve SP'li Temel Karamollaoğlu, ses çıkarmadı! Babacan ile Davutoğlu, tarihi keşfi duymazdan gelip 3 maymunu oynadı. Vatandaş ise millet ittifakına, tepkiyi gazladı: Batan geminin yolcuları!

Kılıçdaroğlu, partisini "konuşmayın" diye uyardı. Meral Akşener, açıklama yapmadı! HDP'li Demirtaş ve SP'li Temel Karamollaoğlu, ses çıkarmadı!Babacan ile Davutoğlu, tarihi keşfi duymazdan gelip 3 maymunu oynadı.Vatandaş ise millet ittifakına, tepkiyi gazladı: Batan geminin yolcuları!

YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

Bakan Albayrak, 9 Temmuz 2017'de "petrol ve doğalgaza odaklandık" dedi.

Yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) projeleri devreye girdi.

Dünyanın her yerinden Türk mühendisler Türkiye'ye davet edildi.

TPAO'nun yerli ve milli gemileri denize indi.

Operasyon, milli teknoloji ile 15 kat ucuza mal edildi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Zafer inananlarındır" dedi.TÜRK MUCİZESİ

Karadeniz'de bulunan doğalgaz, Türk mühendislerinin, milli teknolojinin ve 2017'deki zihniyet değişikliğinin sonucu olarak gerçekleşti. 'Çıkarması pahalı' diye keşfi küçümsemeye kalkan koroya, cevap uzmanlardan geldi: Milli teknoloji 15 kat daha ucuza mal etti.

Türkiye, Başkan Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği başlangıç keşfi olarak 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin heyecanını yaşamaya devam ediyor. Küresel enerji piyasasında oyunun yeniden kurulmasını sağlayacak olan ve yeni eksenin Türkiye olacağı bu dev başarının arkasında 3 önemli nokta öne çıkıyor:

2017'de Albayrak'ın Enerji Bakanlığı döneminde zihniyet değişikliği ve ortaya konulan irade...

Türk mühendislerinin gücü...

Yerli ve milli teknoloji...BÜYÜK MÜJDEYE GİDEN YOL

Nisan 2017'de Berat Albayrak'ın Milli Enerji ve Maden Politikası'nı açıklamasıyla birlikte bugünkü başarının temelleri de atıldı. Bakan Albayrak, 9 Temmuz 2017'deki Dünya Petrol Kongresi'nde dünyaya şu mesajı verdi: "Denizlerimizde petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklandık." Yine Temmuz'da Akademisyenlerle İstişare Toplantısı'nda Albayrak, "İnşallah yılın son çeyreğinde envanterimize alacağımız gemimizle ve mühendislerimizle sondajı biz yapacağız" dedi. Zihniyet değişikliği ile yerli kaynakların kullanılması adımı atıldı.

6 NİSAN 2017: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji Bakanlığı döneminde açıkladığı Milli Enerji ve Maden Politikası'yla startı verdi. Alınacak arama sondaj gemileriyle Karadeniz'de yılda en az 2, Akdeniz'de 2 tane kuyu kazılacağını müjdeledi.

9 HAZİRAN 2017: Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'ni ziyaret eden Berat Albayrak, denizlerde kendi mühendislerimiz ve kendi gemilerimizle sismik çalışmalara başladıklarını duyurdu.

12 EKİM 2017: TPAO Güney Kore yapımı DeepSea Metro 2 adlı derin deniz sondaj gemisini alarak yeniledi. Yıl sonunda envantere giren geminin 6 ayda hazırlık çalışmaları tamamlandı.31 MAYIS 2018: Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Akdeniz'e uğurlandı. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 'vira bismillah' diyerek Türk petrol ve gaz arama sondajcılığında yeni bir çağ açacağını söyledi.

30 EKİM 2018: Milli sondaj gemisi Fatih, Akdeniz'de ilk derin deniz sondaja start verdi. Alanya-1 adlı kuyuda ilk sondajı yaptı. Ardından ikinci sondaj için Finike-1 alanına geçti. Akdeniz'de 4 kuyuda çalışmalar tamamlandı.

29 MAYIS 2020: İstanbul'un fethinin 567. yıldönümünde Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Fatih, Karadeniz'e uğurlandı.

21 AĞUSTOS 2020: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kaderini değiştirecek Fatih Sondaj Gemisi'nin gaz rezerviyle ilgili açıklama yaptı.MÜHENDİSLERİMİZ ÜLKEYE GELDİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) kadrolarda değişiklik başlatıldı. Dünyanın her yerinden Türk mühendisler Türkiye'ye davet edilerek bu vizyonun birer parçası haline getirildi.

BAKAN Albayrak'ın Enerji Bakanlığı döneminde müsteşar yardımcısı olarak ekibine dahil ettiği Alparslan Bayraktar, değişimde önemli görev üstlendi. TPAO'nun başına Melih Han Bilgin geldi.

2018'DE Albayrak'tan görevi devralan Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile Bakan Yardımcılığı'na getirilen Alparslan Bayraktar, Milli Enerji ve Maden Politikası'nı kararlılıkla takip etti.TEKNOLOJİ MİLLİLEŞTİ

Çizilen vizyon yabancılarla değil yerli ve milli kaynaklarla yapılmalıydı. Tüm teknoloji millileştirilerek TPAO'nun yola milli gemilerle devam etmesi sağlandı. Barbaros Hayrettin Paşa, Fatih, Yavuz, Kanuni ve Oruç Reis gemileriyle aramalara başlandı.

15 KATI MALİYET BİTTİ

Geçmişte 'pahalı' olduğu gerekçesiyle yapılamayan kuyuların açılma maliyeti, milli gemiler ve yerli ekipman sayesinde 15'ten 1'e indirildi. Müjde açıklanır açıklanmaz ortaya çıkan 'istemezük' korosunun 'maliyeti çok, çıkaramayız' yalanı da böylece çürütülmüş oldu.

105 MİLYAR $ KATKI

İlk olarak 320 milyar metreküp açıklanan rezerv bu haliyle bile yıllık 40-45 milyar metreküp tüketimimizin tamamını karşılayacak. Bu da 7 yılda 105 milyar dolarlık katkı anlamına geliyor. Başka kuyuların açılmasıyla da Türkiye enerjide büyük bir oyuncu haline gelecek.

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

Türkiye düşmanları bu keşfin ekonomik bağımsızlık anlamına geldiğini bildikleri için küçültme çabasına girmeye başladılar bile. Türkiye'nin en büyük cari açığı enerji maliyetleri yüzünden oluyor.

Türkiye, bu maliyetin ortadan kalkmasıyla cari fazla veren ve döviz ihtiyacını karşılayan bir ülke olacak. Enerji ithal eden ülke konumundan, enerji ihraç eden konuma geçecek. Küresel enerji piyasasında oyun kurucular arasında yer alacak.