Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - SERKAN TORUN'UN YOKLUĞU HİSSEDİLİYOR...
AK PARTİ SARIYER'DE YÖNETİM KADROSUNU TEPEDEN TIRNAĞA TEMİZLEMELİ...
Pegasus Kazasında Kritik Gelişme
RTÜK'ten İhanete Ceza

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SERKAN TORUN'UN YOKLUĞU HİSSEDİLİYOR...

SERKAN TORUN'UN YOKLUĞU HİSSEDİLİYOR...
Geçen sezon elde edilen yarı final başarısından sonra bu sezon ciddi bir hayal kırıklığı yaşanıyor.
25.12.2019 / 08:12


Sarıyer için koca bir sezonun yarısındayız. Geçen sezon elde edilen yarı final başarısından sonra bu sezon ciddi bir hayal kırıklığı yaşanıyor.

Her nedense tüm olgu antrenörler ve futbolcular üzerine şekilleniyor. Aslında futbolcu transferinden önce doğru strateji ile yönetim bazında işi ehline teslim etmeyi artık adet edinmeliyiz.

Sarıyer Spor Kulübü'nde çok kıymetli bir Başkan ve işin ehli olan tecrübeli yöneticiler mevcut. Fakat bu isimler fazlasıyla azınlıkta kalmış durumda. Yönetim kurulunda taşların eksik olduğu ve bu sebeple birlik beraberlik ile takım hüvviyetinin maalesef yok denecek kadar zayıf kaldığı aşikar ortada.

Çok ciddi eksiklikler ve hatalar göze çarpıyor.

Burada biz konuyu biraz farklı bir cepheden ele alacağız. Bir isim vereceğiz. Örnek olması için bu şart. Bu sezon ile geçen sezonun en önemli farkını bize soruyorlar. Cevabını verelim.

Geçen sezonun gizli kahramanı Sarıyer Spor Kulübü yöneticisi Serkan Torun'du... Bu sezon kendi tercihi ile yönetimde görev almadı.Şimdi Serkan Torun faktör olacak kadar ne yaptı? Sorusuna gelelim...

Torun, dönemin teknik direkörü Serdar Bozkurt ve futbolcular ile içten, samimi ilşkiler kuruyor ve onların dilinden anlıyordu.

Teknik heyet ve futbolcular ile yönetim arasında güçlü bağlar oluşturması ile başarının anahtarı olan aidiyet ve güven duygusunu en derin şekilde yaşanmasına vesile oluyordu.

Sarıyer'in çocuğu olarak, altyapıda futbol oynamış olması ve daha da ötesi futbolu bilmesi ve futbolcuyu iyi tanıması, Sarıyer için çok önemli bir avantajdı.

Taraftarların da çok sevdiği bir isim olması, Serkan Torun'un camia için birleştirici bir unsur olduğunun açık örneklerini sergiliyor bize...

Burada anlatmak istediğimiz konu Serkan Torun gibi bu tarz yöneticilerin hangi şartta olursa olsun, yönetimde kalmaları için ikna edilmeleri ve sunacakları hizmetten en iyi şekilde faydalanılmasıdır.

Sezon içerisinde oluşacak kriz anlarında futbolcunun derdini dinleyen, çözüm için çırpınan, moral motivasyonu arttıran bu önemli özellikleri kimse gözardı edemez.

Başarılı yöneticilerin sahip olduğu temel sorumlulukların neler olduğuna bakmak gerçekleri de görmemizi sağlayacaktır.

Ülkemizde teknik direktörlerin üstlendiği fakat aslında profesyonel futbol endüstrisinde yöneticilerin sorumluluğunda olması gereken acı gerçekler ile yüzleşmeliyiz.

Bunları kısaca şöyle özetleyelim;

• Yeteneği Bulmak ve Yönetmek

• Futbolcuyu Motive Etmek ve Yeteneği Performansa Dönüştürmek

• Beklentilerini Belirlemek ve Doğru Sonuçları Tanımlamak

• Futbolcunun, Teknik Ekip ile Beraber Gelişimine Katkıda Bulunmak ve En Uygun Olduğu Rolü Bulmasına Yardım Etmek


Serkan Torun ve onun gibi futboldan gelen yöneticilere planlı, programlı bir şekilde çalışma ortamları oluşturulmalıdır.Başarılı yöneticiler her insanın benzersiz bir kimliğe ve farklı bir potansiyele sahip olduğunu kabul ederler ve genel sistemin zayıf yönlerini düzeltmeye çalışmak yerine, güçlü yönlerine odaklanırlar.

Bunu yapmanın en kolay yolu futbolcuların hedeflerini, kariyer amacını, ne sıklıkta sizinle kendi gelişimi hakkında konuşmak istediğini, şimdiye kadar aldığı en anlamlı övgünün ne olduğunu ve kulüpten beklentisini bir şekilde kayıt etmektir.

Başarılı yöneticiler, en üretken futbolcularla geçirilen zamanın, bir yöneticinin en verimli zamanı olduğunu bilmeliler. Çünkü adil olanın, her futbolcuya aynı davranmak değil, herkese hak ettiği ve başardığı kadar ilgi ve dikkat göstermek olduğuna inanmalıdırlar. O yüzden iyi yöneticiler futbolcularına neden iyi olduklarını, şu andaki katkılarının ne kadar değerli olduğunu söyler. Ya da tam tersini...

Buraya kadar anlattıklarımızdan başarılı yöneticilerin, düşük performansı görmezden geldikleri ya da önem vermedikleri sonucunu çıkarmamak gerekir.

Onlar bir performans düşüklüğü ile karşılaştıklarında, eğer bu bir takım mekanik sebeplerden ya da futbolcuların kişisel problemlerinden kaynaklanmıyorsa, öncelikle bu düşük performansın düzeltilebilir bir durum olup olmadığına bakmalıdırlar.

İşte bu kriter de Serkan Torun'un röntgenini çektiği hususların ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha farkına varıyoruz.Üstünde durulması gerekli olan bir diğer konu ise düşük performansın sebebi olarak yöneticinin futbolcuyu motive etmek için yanlış bir yol seçmesidir. Çünkü her futbolcunun motivasyon ve yönetim ihtiyacı farklı olabilir.

Başarılı yöneticiler yetenek eksikliği ile zayıf yönler arasındaki farkı ayırt ederler. Yetenek eksikliği, futbolcunun görevini başarılı bir şekilde yapmasına engel olmaya başladığı anda zayıflığa dönüşür. Başarılı yöneticiler, performansı etkileyen bir zayıf yön hissettiklerinde, futbolcunun başarılı olabilmesi için şu 2 seçenekten birini mutlaka kullanmalıdırlar:

1. Destek sistemi kurulmalı... Destek sistemi zayıf yanı gündemden çıkarır.

2. Futbolcunun zayıf yönünü düzeltmek için tüm yollar denendiyse ama çözüm bulunamadıysa, o futbolcuya alternatif bir rol/görev bulunması en doğrusu olacaktır.


Bu aktardığımız bilgiler, geçen sezon Serkan Torun'un, teknik ekip ve futbolcular ile ortak yakaladığı ivmenin bir tablosu olarakta değerlendirilebilir.