Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - SANAL DÜNYA BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLARIMIZI YOK EDİYOR!!!
EKREM İMAMOĞLU'NUN KİRLİ SİYASETİ ZIVANADAN ÇIKTI!!!
EDEPSİZLİKLERİNDEN, ALLAH ONLARI TAŞ ETTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SANAL DÜNYA BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLARIMIZI YOK EDİYOR!!!

SANAL DÜNYA BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLARIMIZI YOK EDİYOR!!!
Sarıyer'in kanaat önderi Ali Rıza Zaman, çağımızın hastalığı 'sanal dünyaya' olan bağımlılığa dikkat çekti.
19.09.2019 / 23:23


Sarıyer'in kanaat önderi Ali Rıza Zaman, çağımızın hastalığı 'sanal dünyaya' olan bağımlılığa dikkat çekti. Zaman, bilgisayar teknolojisinin gençliğimiz ve tüm insanlık adına çok büyük bir hizmet aracı olduğunu ancak bunun yanlış kullanımlar ile hastalıklı bir gençlik yaratıldığını acı ifadelerle dile getirdi. Zaman, ayrıca "Bilgisayar bağımlılığı, gençliği sanal dünyaya hapsediyor" dedi...

ALİ RIZA ZAMAN: Gelişen teknoloji ve bilgisayar oyunlarının bilinçsiz kullanımı nedeniyle bağımlı hale gelen gençler sosyal hayattan uzaklaşıyor. Çocuklarımızın sanal dünyaya hapis olduğunu daha ne kadar görmezden geleceğiz.

Son dönemin en büyük sorunlarından biri haline gelen bilgisayar bağımlılığının, gündelik hayatın yanında gençlerin aileleriyle iletişimini, sosyal yaşamını ve eğitim hayatını, dolayısıyla geleceğini olumsuz etkiliyor. Gençlerin toplum içerisine çıktıklarında telafisi güç, çok ciddi uyum sorunları yaşamaya başladığını net şekilde gözlemliyorum. Gençliği bekleyen tehlikeye dikkat çekmek için yetkili kurumlar daha ne bekliyorlar?

Çocuklarımızı bilgisayar bağımlılığından nasıl kurtarırız? Sorusunun yanıtını verirken, ailelere de bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

"Aileler Engel Olmalı"

Çocuğun bilgisayar başında zaman geçirmesi tabi ki kötü değil. Burada kötü olan unsur, çocuğun tüm zamanını bilgisayar başında geçiriyor olmasıdır. Sadece evde veya internet cafede bilgisayara erişim sağlamak ile yetinmeyen milyonlarca genç kardeşimiz var. Ayrıca elimizdeki telefon da günümüzde artık bir bilgisayar. Bunu böyle değerlendirmemiz gerekiyor.

Ailelerin, çocuklarının bilgisayar başında olması gerekenden fazla zaman geçirmesine izin vermemesi kesin bir kural olmalıdır. Çocukların, 'yapacak bir şeyim yok' diyerek akşama kadar bilgisayar başında oturmalarına engel olmalıyız. Çünkü bilgisayar bağımlılığı böyle başlıyor. Yavaş yavaş bilgisayar başında geçirdikleri saatler artıyor. Önce günün tamamını, sonrasında geceyi almaya başlıyor. Bir de bakıyoruz ki çocuğumuz öğlene kadar uyuyor. Öğlen kalkıyor, biraz bir şeyler yiyor ve gece yarısına kadar uykusuz bir şekilde bilgisayarın başında oturmaya devam ediyor. 'Nasıl olsa evde gözümün önünde, hava sıcak, hava soğuk, bir yere gideceğine hiç olmazsa evde otursun' diye düşünmeye başladığınız zaman, bilgisayar bağımlılığı iyice pekişiyor.

"Çocuklarımıza Uğraşlar Bulalım"

Aileler bu konuda kesinlikle duyarlı olmalıdır. Çocuğumuzu bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın tek yolu, ona uğraşlar bulmaktır. Bilgisayar ile oynamadıkları zaman alternatifleri televizyon seyretmekse, o zaman bilgisayar ile televizyon arasında geçen bir hayatları oluyor. Bunun yerine spor yapıyor, arkadaşları ile vakit geçiriyor, bilgisayara da günde 1-2 saat zaman ayırıyorsa, bu istenilen davranış biçimi haline geliyor. Böylelikle bilgisayar bağımlısı olmadan, bilgisayar kullanma alışkanlığını öğrenmiş oluyorlar.

"Okuma Alışkanlığı Kazandıralım"

Çocuklara mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Günde yarım saat bile olsa, akşamları yatmadan önce kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, çocukların gelişimleri açısından oldukça önemli.

Çocukları bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın en önemli yolu onu hiç bilgisayara kaptırmamaktır.

Çocuklarımız, bilgisayarı doğru kullanma alışkanlığı edinir, spor yapar, arkadaşları ile zaman geçirirse hiç korkmayın diyorum. Aileler ve yetkililer ortak bir çalışma yolunu seçerlerse, muhakkak çok daha fazla yol kat edeceklerdir. Tehlikenin farkına ne kadar erken varırsak, gençliğimizi ve geleceğimizi o kadar erken kurtarmış oluruz...


Etiketler: