Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Peki Süreç Şimdi Nasıl İşleyecek
Sarıyer'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! İşte yeni kira zam oranı...
ABD-İran gerilimiyle altın fiyatları 4 ayın zirvesine sıçradı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Peki Süreç Şimdi Nasıl İşleyecek

Peki Süreç Şimdi Nasıl İşleyecek
İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sayım bittikten sonra il birleştirme tutanağında hangi adayın ne kadar oy aldığı belirlenecek ve kazanan isim belli olacak.
11.04.2019 / 19:50


YSK'dan Büyükçekmece ve İstanbul ile ilgili son dakika kararı geldi! YSK, seçimdeki usulsüzlükler nedeniyle AK Parti'nin Büyükçekmece için yaptığı itiraz görüşmesini erteledi.

KARAR İSTANBUL GENELİNİ ETKİLEYECEĞİ GEREKÇESİYLE ALINDI

YSK'nın bu kararı, Büyükçekmece sonucunun İstanbul genelini doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

AK Parti, Büyükçekmece'de seçmenlerin taşınarak usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı.

YSK, Büyükçekmece ve İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi. YSK'nın 7 asil, 4 yedek üyesi bulunuyor. Karar 6 üyenin oyuyla çıkıyor.

İTİRAZ NEYDİ?

AK Parti, geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece'de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını gerekçe göstererek bu ilçede seçimlerin tekrarlanması amacıyla YSK'ya olağanüstü başvuruda bulundu.

İSTANBUL İÇİN İTİRAZDA TÜM OYLARIN SAYILMASI GEREKİYOR

Şu anda İBB Başkanlığı için geçersiz oyların sayımı devam ediyor. Her sandıkta ayrı bir sandık kurulu olmadığı için bu süreç de yavaş işliyor. Özellikle Maltepe ilçesinde devam eden sayım nedeniyle İstanbul'da kesin sonuç ortaya çıkmış değil.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sayım bittikten sonra il birleştirme tutanağında hangi adayın ne kadar oy aldığı belirlenecek ve kazanan isim belli olacak. İl birleştirme tutanağı belli olduktan sonra da partiler olağanüstü itiraz haklarını kullanarak YSK'ya gidebilecek. Bu durumda AK Parti veya CHP olağanüstü itiraz hakkını kullanıp YSK'ya giderse; kurul Büyükçekmece ve İstanbul genelini birlikte değerlendirip nihai kararı verecek.

Peki şimdi süreç nasıl işleyecek?

SANDIK SEÇİMİN NAMUSU DİYORSAK...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece'de daha farklı usulsüzlükler yapıldığına dikkati çekerken, "Sandık seçimin namusu diyorsak o zaman bu sandıkta olup biteni net bir şekilde ortaya koymak gibi bir mecburiyetimiz var. Bizim yaptığımız bu." diye konuştu. Büyükçekmece'de 2017'de bir işçinin ilçe nüfus müdürlüğünde görevlendirdiğini anlatan Yavuz, bu kişinin iskana açılmamış bir yeri, bir TIR garajını numaralandırdığını, bir okulu, bir arsayı ev gibi gösterdiğini ve seçmen kaydı yaptığını hatırlattı.Yavuz, önümüzdeki günlerde ise İstanbul'da seçimlerin iptali için başvuracaklarını söyledi